“Pagrīdes Rīga” ir Žaņa Lipkes memoriāla veidots urbānās topogrāfijas projekts, kas iezīmē ebreju slēpšanas vietas Otrā pasaules kara laikā Rīgā ar īpašas piemiņas zīmes palīdzību un digitālo karti. iziTravel platformā pieejama projekta mobilā lietotne - AUDIOGDS.
Piemiņas zīmes dizaina iedvesmas avots ir Žaņa Lipkes Ķīpsalas mājas pagalmā esošais malkas šķūnis, zem kura tika slēpti vajātie ebreji. Divslīpju jumts ir kļuvis arī par Žaņa Lipkes memoriāla simbolu un atpazīšanas zīmi. Šobrīd gājēju ietvēs Rīgā ir izvietotas 28 šādas piemiņas zīmes, tomēr ar ebreju glābšanu saistīto vietu Rīgā un tās tuvējā apkārtnē ir ievērjami vairāk.
“Vēstījums par holokaustu Latvijā būs nepilnīgs, ja neatgādināsim par tiem cilvēkiem, kuru sirdsapziņa nespēja samierināties ar ebreju traģēdijas vienkārša vērotāja lomu. Ebreju iznīcināšanu nacisti īstenoja ar tīšu atklātību, apzināti nostādot sabiedrību izvēles priekšā. Tie, kuri izvēlējās aktīvu pretdarbību holokaustam, itin visur bija mazākumā. Arī Latvijā. Viņu nelielā skaita dēļ pret holokaustu vērstā darbība nekļuva par kustību, bet izpaudās tikai kā atsevišķu savrupnieku protests pret nacistu necilvēcisko izrīkošanos ar ebrejiem.”
Šie vārdi pieder muzeja “Ebreji Latvijā” dibinātājam Marģeram Vestermanim. Viņa daudzu gadu gaitā vāktā un apkopotā informācija par ebreju glābējiem Rīgā un visā Latvijā lielā mērā kalpojusi par pamatu šeit piedāvātajai kartei un to pavadošajiem stāstiem.
Projekta mērķis ir turpināt dokumentēt un iezīmēt šīs vietas fiziskajā un digitālajā telpā.
Piedalies projektā, lietojot tēmturi #pagrīdesrīga sociālajos medijos!
Lapas izveidi atbalstīja Associates, Partners et Sons.
Mobilā lietotne “Pagrīdes Rīga” izi.Travel storytelling platformā
2020. gada pavasarī publcēta mobilā lietotne “Pagrīdes Rīga” - digitālā karte un slēpšanas stāsti četrās valodās. Lietotne piedāvā iepazīt ar īpašu piemiņas zīmi izceltās 28 ebeju slēpšanas vietas Rīgas pilsētvidē, kā arī iezīmē lielākās piespiedu koncentrācijas vietas - Rīgas geto, Mežaparka darba nometni “Kaiserwald” un tās Pārdaugavas filiāli “Lenta”.
Latviešu valodā par slēptuvju varoņiem stāsta Jaunais Rīgas Teātris aktieris Gundars Āboliņš, krieviski - muzeja "Ebreji Latvijā" / Museum "Jews in Latvia" direktors un vēsturnieks Iļja Ļenskis, angliski tekstus ierunājis redaktors Marc Gaber, vācu klausītājiem tos ierunājusi radio Naba žurnāliste Signe Viška. Sagatavošanā stāstījums ivritā.
Aicinām izstaigāt vai ar velosipēdu izbraukāt Rīgas centra vai Pārdaugavas maršrutus!
#pagrīdesrīga
Sniedz arī savu ieguldījumu Rīgas mazzināmās vēstures izpētē – dalies ar mums, ja tev ir zināms stāsts par vajāto slēpšanos kādā Rīgas vietā, ja tev ir vēsturiskas šādas vietas fotogrāfijas vai citi dokumenti, un šī informācija tiks šeit publicēta.